Mit jelent az el salvador?
El Salvador spanyolul annyit jelent, hogy „A Megváltó”. Az ország nevét Jézus Krisztusra utalva kapta, akit a kereszténység Megváltóként tisztel. Az ország hivatalosan Provincia De Nuestro Señor Jesus Cristo, El Salvador Del Mundo („A mi Urunk Jézus Krisztus, a Világ Megváltójának Tartománya”) nevet kapta az 1500-as években a spanyol gyarmatosítók által. Azóta egyszerűsödött El Salvador-ra, ami a mindennapi életben is használatos rövidített névvé vált.
El Salvador elnevezésének története mélyen gyökerezik az ország keresztény vallási örökségében és a spanyol gyarmatosítás korában. Az ország teljes, eredeti neve – Provincia De Nuestro Señor Jesucristo, El Salvador Del Mundo – a spanyol hódítás idejében alakult ki, és szó szerinti jelentése: „A mi Urunk Jézus Krisztus, a Világ Megváltójának Tartománya.” Ezt a nevet Pedro de Alvarado spanyol konkvisztádor adta az országnak a 16. században, amikor Közép-Amerika nagy része a spanyol korona fennhatósága alá került.
El Salvador történelmileg egy olyan vidék volt, ahol az őslakos pipil népcsoportok éltek, akik nahuatl nyelven beszéltek. Az ő nyelvükben ezt a területet „Cuscatlán”-nak hívták, ami nagyjából „A drágakövek földjét” vagy „Gazdag földet” jelentett. Miután a spanyolok megérkeztek és leigázták ezt a régiót, a katolikus egyház és a spanyol uralkodó ház erős vallási identitása révén keresztény névadást vezettek be, így került sor El Salvador keresztény elnevezésére is. A „Megváltó” szó arra a hitre utal, hogy Jézus Krisztus az emberiség megváltója.
Az ország mai neve így csupán „El Salvador”-ra, vagyis „A Megváltó”-ra rövidült, ám eredeti jelentése a mai napig fontos az ország számára. Az ország zászlaján és címerében is megjelenik a kereszténység, hiszen a címert például az „Isten, Egyesülés, Szabadság” felirat övezi. A név szimbolikája sok lakó számára a vallási identitásuk és történelmük része.
El Salvador Közép-Amerika legkisebb és legsűrűbben lakott országa, de elnevezésének története és jelentése tükrözi a spanyol gyarmati időszak örökségét és a helyiek vallási kultúráját.