Amennyiben saját weboldalt szeretnénk magunknak vagy vállalkozásunknak, ahhoz a saját domain név mellett elengedhetetlen egy webtárhely is.
A webtárhely az, amely lehetővé teszi, hogy honlapunk a megfelelő domain néven keresztül megjelenhessen a világhálón, de számos más funkciót is kínál, így példának okáért a céges levelezés kiszolgálására egyaránt alkalmas lehet.
Számos webtárhely-típus közül válogathatunk, azonban tudni kell, hogy mindegyiknek megvan a maga rendeltetése, így előnye és hátránya egyaránt. Cikkünkben most az osztott webtárhellyel foglalkozunk alaposabban.
Mi az az osztott webtárhely?
Az osztott webtárhely az, amikor egy a tárhelyet kiszolgáló szerver erőforrásain egyszerre több másik ügyféllel, illetve honlappal is osztozunk. A szervert ilyenkor több részre osztják fel, de nem kell aggódni, az egyes partíciók egymástól biztonságosan el van különítve.
Esetében a szerver teljes hardveres és szoftveres erőforrásán osztoznak a szervert elfoglaló webhelyek, ebből kifolyólag az egyik legolcsóbb alternatíva, aminek ugyanakkor megvannak a maga korlátai.
Tökéletes választás olyan esetekben, ha egy induló vállalkozás számára keresnénk professzionális hátteret a kezdetekhez, esetleg egy egyszerűbb blog, egy céges bemutatkozó oldal vagy egy olyan honlap kerül rajta kialakításra, amely nem igényel túl nagy erőforrásokat.
Az osztott webtárhely előnyei
Az osztott webtárhelynek alapvetően több előnye van, mint hátránya. Sőt, hátrányokról nem is beszélhetünk, mint inkább korlátozásokról, amelyekkel nem árt tisztában lenni, mielőtt előfizetünk.
Megfizethető
A legfontosabb előny az osztott tárhely kapcsán a megfizethetőség. Ez a legolcsóbb professzionális háttér egy honlap esetén. Alacsony árát annak köszönheti, hogy több ügyfél osztozik egyetlen szerveren, aminek nyilván vannak kompromisszumai is, de ezek elhanyagolhatók, ha megfelelő közegben alkalmazzák ezt az alternatívát.
Könnyű kezelhetőség
A megosztott tárhelyek nem feltétlenül igényelnek rendszergazdát, némi utánajárással szinte bárki képes kezelni őket, főleg abban az esetben, ha ehhez egy cPanel is a felhasználók rendelkezésére áll. Sok esetben előre telepített WordPress is jár az ügyfeleknek, de ha nem így lenne, akkor is néhány kattintással, egy átlátható kezelőfelületről telepíthető a rendszer.
Azért nem igényel rendszergazdát, mert a webtárhely esetében a hardveres és a szoftveres karbantartást egyaránt a szolgáltató végzi, így nekünk nincs más teendőnk, csak használni.
Egyszerű továbblépésre ad lehetőséget
A megosztott webtárhely tökéletesen alkalmas indulásra, ha viszont egy vállalkozás beindulna és online terjeszkedésbe kezdene, ez az alternatíva lehetőséget ad a továbblépésre, méghozzá rendkívül egyszerűen.
Az osztott tárhely tartalmai ugyanis könnyedén átvihetők például egy dedikált webtárhelyre, ahol sokkal több lehetőség, funkcionalitás és egyéb előrelépési lehetőség várja a felhasználókat, bár ilyenkor a rendszergazdai támogatás általában megkerülhetetlen.
Az osztott webtárhely hátrányai
Lehetnek teljesítménygondok
Az osztott webtárhelyek legnagyobb hiányossága kétségtelenül a jellegéből fakad, hiszen egyszerre több ügyfél osztozik egyetlen szerveren, ami a gyakorlatban könnyedén teljesítményproblémákat idézhet elő.
Amennyiben ugyanis olyan szerveren vagyunk, ahol valamelyik honlapot terheléses támadás érte vagy túl nagy forgalmat generál, az a többire is hatással lehet. Bár ritka eset, és ez ellen a legtöbb szolgáltató igyekszik tenni, de a teljesítménygondok így sem küszöbölhetők ki teljesen, illetve minden esetben.
Felmerülhetnek biztonsági problémák
Míg egy dedikált webtárhelyen mi magunk, illetve a rendszergazdánk gondoskodik a maximális biztonságról, egy osztott webtárhelynél a szolgáltató kezében vagyunk.
Bár ezen a téren is nagy erőfeszítéseket tesznek, azonban ha a szerveren valamelyik oldalt feltörik, vagy az egyik honlap nem jogszerű tevékenységeket folytat, esetleg DDoS támadás alatt áll, ott felmerülhetnek a mi weblapunkhoz kapcsolódó biztonsági problémák is. Hangsúlyozandó azonban, hogy ez manapság nagyon ritka eset!